6 grudnia 2011

Dexter - serial wszechczasów!

Moim ulubionym serialem, jaki oglądam zawsze z wypiekami na twarzy i nie mogę doczekać się kolejnego odcinka jest DEXTER :) To produkcja amerykańskiej telewizji Showtime. Postać głównego bohatera, jak i sam serial powstały na kanwie książki Jeffa Lindsey'a "Darkly Dreaming Dexter". Pozycja ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Amber pod tytułem "Demony Dobrego Dextera". Lindsay napisał do tej pory trzy części sagi. Po "Demonach..." powstał "Dekalog Dobrego Dextera" (wyd. Amber) oraz tom trzeci "Dexter in the Dark".
Tytułowy bohater (grany przez rewelacyjnego Michaela C. Halla) jest pracownikiem Wydziału Zabójstw policji w Miami, zajmuje się analizą śladów krwi w miejscach zbrodni. Jest najlepszym fachowcem w tej dziedzinie, ale nie bez powodu...
Jako dziecko został przygarnięty przez policjanta Harry'ego, który to zastał chłopca w kałużach krwi jego brutalnie zamordowanej matki. Te traumatyczne wydarzenia odcisnęły głębokie piętno na chłopcu. Odtąd przez całe życie towarzyszy mu jego Mroczny Pasażer - niepohamowana chęć zabijania, sprawiająca ogromną przyjemność i zaspokajająca to ciągle obecne pragnienie. Harry wiedział, że nie zmieni syna, dlatego nauczył go żyć według ściśle określonych reguł, aby Dex nie został zdemaskowany. Prawdy o nim nie zna nikt, nawet jego przybrana siostra Debra. W dorosłym życiu bohater znalazł doskonałą drogę, pozwalającą na ujście jego mrocznym zapędom i emocjom - postanowił po godzinach pracy na własną rękę wymierzać sprawiedliwość mordercom, którzy zdołali wymknąć się prawu. Przestrzega przy tym niezmiennie swojego kodu, który między innymi mówi o tym, że ofiara musi być bezwzględnie winna, dlatego wcześniej skrupulatnie to sprawdza. Po każdej z nich zostawia sobie pamiątkę - kroplę krwi. Paradoksem tego serialu jest to, że oglądając go, naprawdę szczerą sympatię wzbudza w nas główny bohater, który sam przecież jest seryjnym mordercą... bardzo sympatycznym z resztą. Sytuacja komplikuje się w miarę trwania kolejnych odcinków, kiedy to Dexter Morgan zakłada rodzinę. Jak ukryć swą mroczną stronę przed najbliższymi?


Powstało już 6 sezonów (każdy po 12 odcinków). Aktualnie możemy obejrzeć w sieci epizod 10 sezonu 6, który miał premierę wczoraj. Czołówka do serialu jest bardzo intrygująca - niezwykle zmysłowa i działająca na wyobraźnię. Muzyka w intrze serialu została specjalnie skomponowana przez znanego i cenionego muzyka Rolfe Kenta.W 2007 roku czołówka Dextera została nominowana do prestiżowej nagrody EMMY w kategorii Najlepsza muzyka sekwencji otwierającej oraz Najlepszy projekt sekwencji otwierającej. Intro możesz zobaczyć tutaj.
W 2007 roku Michael C. Hall otrzymał nominację do Złotego Globu w kategorii Najlepszy aktor dramatyczny. Zachęcam do oglądania tego serialu, mającego rzesze fanów, bo jest naprawdę rewelacyjny!

1 komentarz:

  1. uwielbiam, kocham Dextera!! najlepszy serial, najlepszy aktor, najlepsza muzyka, czego chcieć więcej?
    pozdrawiam cieplutko :) (Parsifal)

    OdpowiedzUsuń